Sokoldalú fejlesztés a Sümegcsehi Lurkó Óvodában
A Sümegcsehi Lurkó Óvoda, egy kis falusi óvoda, melyben két csoport működik. Jelenleg 44 gyermek jár az óvodába, akik szeretnek óvodába járni. Hogy miért?
Falusi óvodaként sok lehetőséget biztosítunk a gyermekek fejlesztésére, minden gyermek esélyt kap személyiségének kibontakoztatására, ennek köszönhetően sok család választja intézményünket. Célunk olyan gyermekeket nevelni, akik ismerik és szeretik a természetet, fogékonyak a körülöttük lévő élő és élettelen környezet szépsége iránt. Tevékenységeinket a játékosság, életszerűség, természetközeli nevelés, élményszerűség jellemzi.
A mese világa áll legközelebb a gyermekekhez, ezért az óvodai fejlesztéseket mesékbe ágyazva valósítjuk meg. Ennek eredményeképpen születtek meg saját módszertani gyűjteményeink, melyeket alkalmazva adjuk át az ismereteket.
Óvodai nevelésünk három kiemelt területre épül, ehhez kapcsolódnak fejlesztő tevékenységeink: környezet megismerésére nevelés, néphagyományőrzés egészséges életmód. A környezet megismerésére nevelés területén nagy figyelmet fordítunk az ismeretek játékos elsajátítására, a természetvédelemre, környezetvédelemre. Ezért óvodánkban megvalósítjuk a Zöld Óvoda programot, Madárbarát Óvoda programot, és az ÖKO programunkat. Célunk, hogy a gyermekek olyan tapasztalatokat szerezzenek, amelyek az életkoruknak megfelelő biztonságos eligazodáshoz nélkülözhetetlenek. Alakuljon ki a gyermekeknek a környezethez való érzelmi kötődése. Szeretnénk elérni, hogy a gyermekek maguk fedezzék fel a körülöttük lévő világot, így talán jobban is vigyáznak majd rá. Sokat sétálunk, kirándulunk a faluban, de szervezünk kirándulásokat állatkertekbe, természetházakba, múzeumokba is. Az ismeretek eredményes átadásához, elmélyítéséhez sok, mozgásos játékot, általunk kidolgozott mesés drámajátékokat, változatos programot szervezünk, így észrevétlenül sokat fejlődnek. Pedig csak játszanak. E cél elérése érdekében sok eszközzel gyarapítottuk a csoportokat: nagyítók, távcsövek, bábok, kísérletezéshez szüksége eszközök. A matematikai ismereteket is mesékbe ágyazva játékos formában adjuk át.
Másik kiemelt területünk az egészséges életmódra nevelés. Ennek érdekében sok, mozgásos programot szervezünk: mindennapos testmozgás, mesés torna foglakozások, mozgásos fejlesztő játékok, rendszeres játszótéri mozgásfejlesztés, Sport nap, Bozsik program. Második éve elindítottuk a Maci csoportban a gyermekjóga foglalkozásokat, melynek témája alkalmazkodik a heti témákhoz. A gyermekek nagyon szeretik, általa kialakul a helyes testtartásuk, fejlődik koncentrációs képességük, figyelmük, segít az érzelmek megélésében, oldja a szorongást, feszültséget, segít ellazulni. Megvalósítjuk a szülők segítségével az „Együnk gyümölcsöt minden nap!” programot, étkezéseik során előtérbe került az egészséges táplálkozás. A célok megvalósítása érdekében új mozgásfejlesztő eszközöket szereztünk be, ortopédiai szenzomotoros szőnyeg, egyensúlyozó korongok, félhenger alakú egyensúlyozó, karikák, labdák, babzsákok.
Harmadik kiemelt fejlesztési területünk a néphagyományőrzés: A jeles napokhoz kapcsolódó szokásokat megismertetjük a gyermekekkel, beépítjük az óvodai élet mindennapjaiba. Megismertetjük a gyermekeket a faluban még élő néphagyományokkal: Szüreti szokások, Advent, Mikulásjárás, Lucázás, , Betlehemezés, Farsang, Húsvét, Pünkösdölés, Lakodalmas.
Természetes anyagok felhasználásával barkácsolunk, népi gyermekjátékszereket készítünk. Megismertetjük a gyermekeket népi gyermekjátékokkal, népi kismesterségekkel.
Óvodánkban kiemelkedő az iskola előkészítő tevékenységünk. Mi dolgoztuk ki, és készítettük el a Lurkó iskola-előkészítő programot, mely lehetővé teszi, hogy a gyermekek jól felkészülten várják az iskolát. A Lurkó program közös megvalósítása a Szülőkkel lehetővé teszi, hogy folyamatosan figyelemmel kísérhessék gyermekük fejlődését. Saját iskolaérettségi felmérő tesztet oldatunk meg a gyermekekkel, melynek segítségével tanácsot tudunk adni a szülőknek januárban, hogy gyermeke menjen-e az iskolába, vagy maradjon még egy évet.
A fejlesztés sokoldalúságát mutatja, hogy használjuk a nagyokkal a Bee-bot robotot, ami nagymértékben segíti logikai gondolkodásukat, téri irányukat.
Ezek a fejlesztések csak úgy valósulhatnak meg, ha van egy jól felkészült, kreatív dolgozói csapat (óvodapedagógus, dajka egyaránt), támogató fenntartónk, aki nagy figyelmet fordít az óvodában folyó életre, folyamatosan fejleszti óvodánkat. Ennek köszönhetően modern az óvoda, eszközkészlete magas színvonalú. Köszönet ezért Sziva Erika polgármester asszonynak, és Borsi Károly alpolgármesterúrnak. Számíthatunk a szülők támogatására, akik elismerik munkánkat, számítanak őszinte véleményünkre, hiszen a célunk közös: boldog, kiegyensúlyozott, vidám, jól felkészültek legyenek a gyerekek az óvodáskor végére.