A templom a Szentháromság egy Isten imádására, Názáret misztériumának szemlélésére, John Henry Newman bíboros szentté avatásáért emeltetet az Úr 2005. esztendejében.
Nevezett szentegyházat megálmodta és 2006. június 3-án a jótevő hívek jelenlétében fölszentelte (benediktálta) Rev. P. dr. Barsi Balázs OFM a Szűz Máriáról Nevezett Provincia utolsó tartományfőnöke.
Tervezte: Sill László mérnök
Kivitelezte: Holczer József
A képeket festette: Udvardi Erzsébet
JOHN HENRY NEWMAN
John Hery Newman 1801 február 21-én született Londonban. Az iskolában (Ealing School) megélt lelki megújulás indította el őt a tökéletesedés útján. Az oxfordi Trinity College-ban végzett, egyetemi tanulmányok után az Oriel College tanárává választották. Az Anglikán Egyházban szentelték pappá, majd az oxfordi St. Mary's templom lelkésze lett, ahol egyházközségének tagjaira és az egyetemi hallgatókra óriási hatást gyakorolt.
1833 után ő lett az Oxford Mozgalom néven ismert lelki megújulási mozgalom vezetője. Az egyházatyák tanulmányozása során arra a meggyőződésre jutott, hogy a Római Katolikus Egyház "Krisztus egyetlen egyháza". Hosszas vívódás után, 1845 október 9-én a később boldoggá avatott Dominic Barberi fogadta őt be a Katolikus Egyházba Littlemore-ban, ahol Newman szinte szerzetesi visszavonultságban élt.
Rokonai és barátai elfordultak tőle. Rómában szentelték pappá, s Angliába visszatértekor Birminghamben megalapította az első angliai Oratoriánus Gyülekezetet. Ezt Londonban egy másik Oratoriánus Ház követte. Newman lett Írországban a Katolikus Egyetem első rektora, és ő alapította Birminghamban az Oratoriánus Iskolát is. 1864-ben adta ki "Apologia pro Vita Sua" című művét, amelyben megvédte az Anglikán Egyházban becsületesen eltöltött éveit, és kiállt a Katolikus Egyház mellett.
Fáradhatatlanul munkálkodott, hogy plébániájának szegényeit segítse. Kiterjedt levelezést folytatott, s számtalan embernek segített - katolikusnak és más hitűeknek egyaránt - a hitéletüket érintő kérdésekben. Sokat szenvedett egyes egyházi intézmények félreértése, gyanakvása és gáncsoskodása miatt.
1879-ben XIII. Leó pápa bíborossá nevezte ki, Anglia egészének örömére. 1890-ben bekövetkezett halálakor elismerték róla: mindenki másnál többet tett azért, hogy más felekezetűeknek a katolikusokhoz való hozzáállása megváltozzon. 15-20.000 ember szegélyezte az utat, amikor nyugalomra helyezendő koporsóját a 12km-re lévő Rednalba szállították. A Cork Examiner című lap azt írta róla:"Newman bíboros azzal az egyedülálló megtiszteltetéssel tér sírjába, hogy valamennyi felekezet és társadalmi osztály a tökéletessé vált, igaz embert látja benne".